HASIČI TOPOLNÁ

s Vámi více jak 130 let…

„Bohu ke cti, bližnímu ku pomoci“


Technika

CAS 24/1750/170 M1Z DENNIS Rapier

Cisternová automobilová stříkačka značky DENNIS, model Rapier, je určena k přepravě kompletního požárního družstva v počtu 1+5. Čtyřdveřová kabina vozidla určená pro osádku je řešena jako jednoprostorová s rozmístěním sedadel 1+1+4, v opěradlech zadní řady sedadel jsou integrovány 4 držáky dýchacích přístrojů Drager PSS 3000 a 4000. Další zbývající páty dýchací přístroj pro velitele vozidla je umístěn v nástavbě vozu. Dále v kabině vozidla najdeme šestici dobíjecích úchytů jak pro ruční svítilny, tak pro ruční analogové radiostanice. V kabině vozu je umístěna vozidlová analogová radiostanice značky MOTOROLA.

Vozidlo je vybaveno čerpadlem značky GODIVA o výkonu 2400 l/min, které umožní provedení požárního zásahu, jak v nízkotlakém (10 barů), tak vysokotlakém režimu (40 barů). Čerpadlo dovoluje vedení zásahu vodou nebo pěnou z vlastního nebo cizího zdroje. Plastová nádrž na vodu pojme 1750 litrů vody. Po stranách nástavby, a v zadní části vozu jsou umístěné hliníkové skříně pro umístění požárního příslušenství.

Výbava vozidla je přizpůsobená potřebám jednotky. K hlavnímu požárnímu příslušenství pro zdolávání požáru jsou zde umístěny prostředky pro provedení technických zásahů různého druhu (motorová pila, prostředky pro likvidaci obtížného hmyzu, brodící kalhoty, suchý oblek s příslušenstvím, ruční nářadí, atd.) dýchací technika, čerpadla pro čerpání vody, elektrocentrála s osvětlovací technikou, prostředky pro poskytnutí předlékařské první pomoci, resuscitaci a pro transport zraněných lidí, základní lezeckou výbavu a další důležité prostředky. V zadní pravé skříni mají hasiči k dispozici výsuvné plato s hygienickými prostředky - mýdlo, desinfekci a papírové ručníky.

Vozidlo je připojeno, pomocí magnetické zásuvky MagCode, na dobíjení akumulátorů ve vozidle a napojeno na rozvod vzduchu pro okamžitý výjezd bez zdržování se dofukování brzdové soustavy. Připojení dobíjení a rozvod vzduchu je umístěno v prostoru u řidiče. U stání vozidla je přivedeno odsávání výfukových zplodin, které je napojeno na koncovku výfuku a při výjezdu vozu se samočinně odpojí.

TECHNICKÉ ÚDAJE
Délka:7 200 mm
Šířka:2 400 mm
Výška:3 250 mm
Pohotovostní hmotnost:5 115 kg
Celková hmotnost:12 000 kg
Motor:CUMMINS C260 21
Výkon motoru:186 kW při 2400 ot/min
Zdvihový objem:8 268 cm3
Převodovka:automatická Allison s hydrodynamickým retardérem
Podvozek:Dennis specialist vehicles, Guildford, Anglie
Maximální rychlost:121 km/h
Objem palivové nádrže:120 l
Čerpací zařízení:GODIVA
Jmenovitý výkon čerpadla:2400 l/min (nízkotlak), 200 l/min (vysokotlak)
Objem nádrže na vodu:1750 l
Objem nádrže na pěnidlo:170 l
Rok výroby vozidla:1996

 Vyřazená technika

DA 12 - L1Z Avia A30

Dopravní automobil DA 12 Avia A30 je požární automobil, určený pro přepravu požárního družstva s příslušenstvím potřebným k provedení požárního zásahu z cizích zdrojů. Automobil je na podvozku Avia A30 licence francouzské firmy Renault-Saviem. Automobil se skládá z přední kabiny, ta je určená pro přepravu 3 osob (převážně strojník řídící automobil a velitel jednotky či družstva) a samostatné skříňové karoserie, kde je v přední části kabina pro mužstvo. Kabina je vytápěna nezávislým topením. Zbytek karoserie za kabinou mužstva je určeno pro uložení technických prostředků a příslušenství včetně motorové stříkačky PS 12. Na nádstavbě karoserie se nachází žebřík společně se savicemi pro motorou stříkačku. Taktéž se zde nacházejí přejezdové můstky a trhací hák.

Rozměry vozidla
Délka:5 610 mm
Šířka:2 230 mm
Výška:2 265 mm

Hmotnost vozidla
Pohotovostní:4 350 kg
Užitečná:800 kg
Celková:5 150 kg

Podvozek
Typ:Avia A30
Výkon motoru:60 kW při 3000 ot/min
Objem palivové nádrže:70 l
Maximální rychlost:86 km/h

Výbava automobilu: Běžné požární příslušenství pro zdolávání požárů (hadice, spojky, armatury, proudnice atd.).


 
RSS